מה ההבדל בין הרמת סינוס פתוחה להרמת סינוס סגורה?

אדם ששומע מרופא השיניים שהוא מועמד לעבור הרמת סינוס, ברוב הפעמים עומד מול הר של סימני שאלה לצד תחושה של פיק בירכיים, כי איך שלא הופכים את הידיעה, הרי שקל זה לא נשמע, ועל כן לצד הצורך להבין שסה”כ מדובר בתהליך פשוט בעל אחוזי הצלחה גבוהים ותקופת החלמה יחסית קצרה, גם ראוי לתת את הדעת לגבי הגוון הנכון של הכתר, מגבלות רפואיות, סוג השתל, תופעות לוואי, שלבים בתהליך ובין היתר גם ראוי להבין מה ההבדל בין הרמת סינוסים סגורה לפתוחה, וזאת גם אם הרופא הנו הצד שצריך לקבל את ההחלטה הנכונה.

main-pic_4_

שנעשה מעט סדר?

אין לדאוג שיש לבחור באופן אקראי בין השיטה הסגורה לפתוחה, ולו כי מדובר בהחלטה שעומדים מאחוריה שיקולים מקצועיים, אם כי תמיד טוב להפגין בקיאות, ולו בשביל לוודא שהרופא אכן מקצועי, אינו בוחר באופציה הפשוטה ובאופן כללי בכדי לוודא שהדמות המקצועית אכן מקבלת החלטה נכונה. אז מהם ההבדלים בין שתי השיטות? ובכן באופן כללי הרמת סינוס סגורה מתאפשרת רק אם הצורך בתוספת עצם הנו מזערי, ואילו הרמת סינוס פתוחה מיועדת עבור אנשים שהחסך שלהם בעצם הרבה יותר משמעותי, משמע אם ניתן בוחרים בשיטה הסגורה ורק אם אין חלופה בוחרים בשיטה הפתוחה. מדוע? מוזמנים להעמיק מעט בנדבכי השיטות:

מטרה אחת שתי שיטות

• השיטה הפתוחה –

בשיטה זו מבצעים בלסת חתך (בצד החיצוני) ודרכו מרימים בעדינות יתרה את הרירית שמשויכת למרחב הסינוס. אל המקום שנוצר מחדירים גרגירים של עצם כתושה. בתום התהליך תופרים את המקום ויש להיות ערוכים למגוון תופעות לוואי – קרי שטפי דם ונפיחויות. תהליך זה מצריך החלמה יחסית ארוכה ורק בתום שמונה חודשים אפשר לעבור לשלב ב’ – לשלב ההשתלה הדנטאלית.

• השיטה הסגורה –

שיטה זו ידועה גם כ”הרמת בלון” וכ”הרמה ללא ניתוח”. בשיטה זו קודחים אל תוך עצם הלסת מתוך אזור הפה בעומק של 4 מ”מ (פחות או יותר) ובאמצעות צינורית בעלת קצה בלון מתנפח דוחפים את רירית הסינוס אל חור הקדח. לאחר ששלב זה מושלם מחדירים גרגירי עצם כתושה, ממש כמו בתהליך ההרמה הפתוחה. שיטה זו אינה רק יותר פשוטה, אלא בין היתר גם תופעות הלוואי נחשבות יותר זניחות, כאשר המינוס היחידי מתמקד בסכנה מפני זיהום, ועל כן חשוב הן לבחור מומחה בתחום והן לבצע מעקב מקצועי ללא הנחות.

Practice_In_chair_1_02_web

מבקשים חלופה?

עתה לאחר שההבדלים ברורים, נציין שבין אם בוחרים בשיטה כזו או אחרת, הרי ששתי השיטות יעילות אך גם מעמידות את המטופל בפני סכנה של פגיעה ברירית ואף כמספר ימים מתום ההליך עשויים לסבול מתחושת נימול ומדימום מהאף. פה נעצור לחדד שלצד שתי השיטות המוזכרות גם קיימות שיטות נוספות, למשל השתלת שיניים זיגומטית שמתבססת על עיגון שתלים לעצם הלחי, ועל כן כל עוד מומחה פה ולסת מציף את האופציות, או לכל הפחות מסביר מדוע בחר עבורכם בשיטה זו ולא אחרת, הרי שניתן להיות רגועים שהוא שוחה בחומר ובחידושים האחרונים – ניתן להיות רגועים שאתם נמצאים בידיים טובות.
היו סגורים ובאותה נשימה פתוחים
מכאן שבין אם תבחרו בשיטה הסגורה ובין את תבחרו בשיטה הפתוחה, העיקר שתהיו סגורים שאתם פתוחים לקראת השינויים הנחוצים, ואף תתחילו להתרגש לקראת העובדה שבעוד כמה חודשים תחזיקו במערכת שיניים שלמה – במערכת שיניים שנראית ומרגישה כמו הדבר האמתי, ומי שאיבד שן יודע שאכן מדובר בברכה גדולה.

אולי יעניין אותך גם:

300x300_יגאל-גרנות

ד”ר יגאל גרנות

ד”ר יגאל גרנות מכהן כמנהל המחלקה לרפואת הפה ומנהל תכנית ההתמחות ברפואת הפה במרכז הרפואי לגליל בנהריה. סיים את לימודיו בפקולטה לרפואת שיניים של UMSA

קרא עוד »

רוצים לשמוע פרטים נוספים אודות כתר חרסינה או לקבל ייעוץ מקצועי?
השאירו פרטים:

או פשוט חייגו אלינו עוד היום: 072-3943385

גלילה לראש העמוד