כתרים דנטליים

כתר דנטלי הוא תחליף מלאכותי לכותרת השן, אשר עוטף אותה מכל צדדיה. הכתר בא להחליף את השן שנפגעה כתוצאה משבר או שן שנחלשה עקב עששת או לאחר טיפול שורש בשן. המטרות העיקריות של הכתר הן שיקום פונקציית הלעיסה ומתן מראה אסתטי למטופל. כתרים דנטליים ניתן לחלק ל 2 קטגוריות – כתרים המיועדים לפונקציה (לעיסה) וכתרים אסתטיים (המראה הטבעי):

כתרים המיועדים לפונקציה:

כתרי חרסינה מאוחה על מתכת
כתרים אלה עשויים משני חלקים: חרסינה בחלק החיצוני וממתכת בחלקו הפנימי של הכתר. את החלק הפנימי של הכתר (המתכת) ניתן לבחור ולהכין מסגסגות מתכת שונות (מתכת בסיסית, חצי אצילה או אצילה), מכאן נובע המחיר עבור הכתר. ככל שסגסוגת המתכת מכילה יותר מתכות אצילות (פלדיום, פלטינה, זהב) כך היא איכותית יותר. בקשו מהרופא המטפל שיסביר לכם על סוגי כתרים הקיימים במרפאה ויציג את “תעודת הזיהוי” (Identalloy Certificate) של הכתר שבה מצוין הרכב המתכות שבסגסוגת. להלן סוגי כתרי חרסינה מאוחה על מתכת:

כתר חרסינה עם מתכת בסיסית– הכתרים הרגילים והסטנדרטיים שמכילים פחות מ25% מתכות אצילות או לא מכילים כלל.
כתר חרסינה עם מתכת חצי אצילה– כתר שבו הסגסוגת מכילה 25% ומעלה מתכות אצילות.
כתר חרסינה עם מתכת אצילה– כתר שבו הסגסוגת מכילה לפחות 90% מתכות אצילות.
כתרי PFM עמידים בפני לחץ ולעיסת מזון ומחזיקים מעמד למשך שנים רבות במושגים של שחיקה. הצבע המתכתי שלפעמים נחשף לעין הוא החיסרון המשמעותי בכתרים אלה ולכן הם יכולים להתאים יותר לשיניים אחוריות (הטוחנות) כך שאינן נראות לעין לא פוגעות באסתטיקה של הפה.

כתרים מיועדים לאסתטיקה

הדרישות לאסתטיקה והתקדמות טכנולוגית מתמדת בתחום רפואת השיניים בשנים אחרונות הולידו משפחה של כתרים אסתטיים. כתרי חרסינה ללא מתכות ( Porcelain-based material-PBM). כתרים אלה עשויים ללא מתכות, אלה מחרסינה מלאה (מונוליתית) כך שיש להם יכולת להתמזג עם צבע השן הטבעית של המטופל. השימוש בכתרי חרסינה מלאה נעשה בעיקר לשחזור/שיקום של החלק הפרונטלי (השיניים הקדמיות) או מיועד לאנשים הסובלים מאלרגיה למתכות. קיימים מספר סוגים של כתרי PBM והעיקרים שבהם הם:

כתרי זרקוניה (Zirconia)

זרקוניה (המכונה “היהלום המלאכותי”) הינה תחמוצת של חומר מתכתי בשם זירקון (Zircon) והיתרונות שלה בכך שמצד אחד היא חזקה וקשה כמתכת ומצד שני היא אסתטית וקרובה לצבע הטבעי של השן. יתרה מכך לזרקוניה ישנה התאמה ביולוגית גבוהה לגוף האדם (ביוקומפטיבילית) וכך בעצמם היא משתלבת בצורה הטבעית עם חניכיים ושאר השיניים.

כתר EMAX


כתר חרסינה מונוליטי אשר עבר תהליך של חיזוק משמעותי (אימפרס) ומשתייך לקבוצת כתרי PBM (כתרי חרסינה ללא מתכות). יתרונותיו של כתר EMAX הם בעמידות הגבוהה ביותר בפני השבר מבין שאר הכתרים והוא מתאפיין במראה אסתטי מרשים במיוחד. בשנים האחרונות ישנה מודעות רבה לאסתטיקה בכלל ולחיוך מושלם בפרט, מכאן מתפתח ומתרחב המגוון הרחב של כתרים אסתטיים.

כתרי זרקוניה הם אטומים יותר לאור ולכן כשמדובר באסתטיקה גבוהה הם כבר לא הבחירה הראשונית והטבעית באזור האסתטי. כתרי EMAX הם בעלי שקיפות גבוה במיוחד (יכולת העברת האור והחזרתו) כך שניתן לראות את הגוונים החמים של השן שמתחת ובכך לקבל תוצאה אסתטית מרשימה. יתרה מזאת אפשר לבחור את רמת השקיפות של הכתר (מה שכמעט ולא ניתן לעשות בכתרים אחרים) על מנת להשתמש בגווני השן שמתחת.

יתרונות

ריבוי הגוונים מאפשר התאמה מקסימלית לגוון השן הטבעית

לעולם לא יופיע פס שחור על החניכיים

הכתר מאוד חזק ועמיד לאורך שנים רבות בפני לחץ מתמיד ובפני שחיקה

חסרון

יקר ביחס לשאר הכתרים

לאור היתרונות והחסרונות של כתרי EMAX ישנה חשיבות רבה בבחירת רופא שיבצע את הטיפול. עלות הכתרים נובעת משני פרמטרים עיקריים: איכות הכתר (מעבדה וחומר גלם) ו”היד המבצעת”- הרופא חייב להיות מיומן ומנוסה שיודע לעבוד עם הכתרים האלה, הן בבחירת הצבע ורמת השקיפות והן מבחינת הרכבת הכתרים.

ברשת מרפאות טופז אנו משתמשים בכל סוגי הכתרים הדנטליים בהתאם למצב הקליני ורצונו של המטופל. במהלך בדיקת התייעצות הרופאים שלנו ידגימו ויסבירו לכם על מגוון הכתרים שאנו משתמשים בהם לצרכי השיקום והאסתטיקה. נוסף לכך איננו מתפשרים על איכות חומרי הגלם ולכן אנו עובדים עם מעבדות השיניים הטובות ביותר בתחום הדנטלי מהארץ ומהעולם אשר מנוהלות בסטנדרטיים מחמירים ביותר של ISO והן מאושרות FDA ו.CE פנו אלינו עוד היום לקבלת הייעוץ.

אולי יעניין אותך גם:

topaz-main-slider_indi_2_2

עקירה כירורגית

אנחנו עושים כל מאמץ להימנע ממצב של עקירת שן, אך בעת ביצוע העקירה, אנחנו דואגים שזו תבוצע בצורה העדינה ביותר

קרא עוד »

רוצים לשמוע פרטים נוספים אודות כתר חרסינה או לקבל ייעוץ מקצועי?
השאירו פרטים:

או פשוט חייגו אלינו עוד היום: 072-3943385

שינוי גודל פונט
ניגודיות
גלילה לראש העמוד