תיקון ומניעת נסיגת חניכיים – המדריך המקוצר

כשרופא השיניים מכריז על נסיגת חניכיים, אין מדובר בחדשות טובות, אך רובינו לא באמת מבינים לעומק במה מדובר, כיצד התגלגלנו לכך, כיצד הרגלי הצחצוח שלנו לצד הבחירות האישיות שלנו הובילו אותנו לכך, מהן דרכי הטיפול, מהן המשמעויות וכדומה. מכאן שאם על מנת לעשות סדר ואם על מנת למנוע מראש "חדשות" מעין אלו, אתם מוזמנים להעמיק עמנו בנושא:

נסיגת חניכיים

מיישרים קו

ראשית נסביר אודות הסיטואציה. נסיגת חניכיים הנו מצב בו החניכיים משנות מיקום ובכך חושפות את שורשי השיניים, כאשר לרוב התהליך מלווה בפגיעה ברקמות התומכות ובספיגת עצם.

12 הסיבות העיקריות:

 1. מחלה דלקתית – מחלה דלקתית העונה לשם "פריודונטיטיס" אשר הורסת אט אט את הרקמות. הסכנה טמונה בעובדה שהמחלה אינה מלווה בכאב, כך שלא פעם כאשר כבר עולים על הבעיה פשוט מאוחר מדי – השיניים במצב של סכנת נשירה. עם זאת, אם רק מעט ערניים (או מבקרים אצל רופא השיניים/ שיננית אחת לחצי שנה), ניתן להבחין בסימנים מקדימים, ולו כי מופיעים מרווחים בין השיניים.

*תחילה קשה להבחין במחלה

 1. יישור שיניים – לא מעט אנשים ונערים עוברים טיפולי יישור שיניים. הכול טוב ויפה, אך יש לקחת בחשבון שייווצר מצב בו השיניים ידחפו מעט יותר מדי מעבר למעטפת העצם, כך שיש להיות ערניים ולהקפיד על מעקב רפואי.
 2. פירסינג – פירסינג בשפה נשמע בלתי מזיק, אך גם הוא עשוי להיות אחראי לתופעה.
 3. גירוד יתר – יש אנשים שנוטים לגרד את החניכיים, אם עם הפירסינג ואם סתם עם עט או ציפורן. תופעה שכזו גם כן עשויה להוביל לנסיגה.
 4. צחצוח שיניים שגוי – שימוש במברשת שינים נוקשה יתר על המידה, לצד תדירות צחצוח מרובה והפעלת כוח מיותר בעת הצחצוח, עשוי להוביל לבעיה.
 5. תותבות – שימוש בתותבות לא מותאמות עשוי להוביל לכך, ולו כי מדובר בלחץ נקודתי על החניכיים.
 6. פרנום – פרנום הינו חיבור שבין הרקמה לשפה. במקרים מסוימים הרקמה יושבת במצב לא רצוי ובכך מובילה למשיכה לא רצויה של החניכיים.
 7. נטילת תרופות – מגוון תרופות שבולעים דרך הפה עשויות להביל לגירוי כימי, עובדה שעשויה להוביל לכיבים ובהמשך גם לנסיגה.
 8. ריבוי אבנית – ריבוי אבנית עשוי להוביל לנסיגת חניכיים.
 9. שחזור דנטלי – גם טיפול פשוט כגון סתימה עשוי להוביל לבעיה, ולו כי הוא עשוי להוביל לגירוי יתר.
 10. עישון – עישון יתר עשוי להוביל לבעיה.

עישון מוביל לנסיגת חניכיים

 1. נתונים טבעיים – יש אנשים בעלי מבני שיניים בעייתי, ולו כי החניכיים דקות מדי.

דרכי טיפול

יש לא מעט דרכי טיפול עבור נסיגת חניכיים. כך למשל ניתן ללמוד לצחצח נכון, ניתן לטפל בעששת, להעניק טיפול כירורגי, להחליף כתרים, לעצור את נסיגת החניכיים באמצעות חיתוך הרקמה הבעייתית וכדומה. מסקנה? מעקב של רופא שיניים חשוב ביותר, ולו על מנת לעלות על הבעיה בזמן – למנוע החרפה וטיפולים מיותרים.